Zvolte jazyk

Budu vzpomínat na Brod - Jan Čárt a Rudolf Mazuch

 

JAMBOR

Psal se rok 1912, když do prvního semestru na C. k. akademii umění v Praze nastoupili dva noví studenti – Jan Čárt a Rudolf Mazuch. Jejich cesty se střetly a osudově provázaly. Možná za to mohl fakt, že oba pocházeli z velmi chudých poměrů, a oba si před akademií prošli jistou životní zkušeností - Čárt studiem medicíny a romanistiky na univerzitě, Mazuch vyučením, a později prací fotografa a retušéra. Jejich vztah však brzy přerostl ve velmi hluboké přátelství. Za studií sdíleli společný byt a ateliér ve Škroupově ulici na pražské Letné, a i potom si pravidelně psali a navštěvovali se. Zejména Jan Čárt často zajížděl za Mazuchem do Kolína. Brzká smrt Rudolfa Mazucha toto přátelství sice přerušila, ovšem díky němu si Čárt vybudoval vazby na Kolín, který se potom stal jeho novým domovem. Svému zesnulému příteli pak vzdal hold vydáním vzpomínkové knihy „In memoriam malíře Rudolfa Mazucha“. Vyšla v roce 1930, v upomínce desátého výročí jeho smrti. Čárt byl nejen autorem textu, ale vytvořil i citlivě pojatý Mazuchův portrét, který se jako grafický list (lept) stal součástí každého výtisku knihy.

Stejně tak město Německý (nyní Havlíčkův) Brod je spojené s oběma výtvarníky. Jan Čárt se zde narodil a vystudoval na reálném gymnáziu. I po odchodu do Prahy, a později do Kolína, své rodné město pravidelně navštěvoval a objevuje se i v jeho výtvarných námětech.

Rudolf Mazuch měl vazbu na MUDr. Arnošta Pachnera z významné německobrodské rodiny Pachnerovy, vlastnící mimo jiné zdejší továrnu na jemné likéry a rum. Arnošt Pachner, který byl známým mecenášem začínajících malířů, držel ochrannou ruku v době I. světové války i nad Mazuchem. Kromě jiného mu zajistil v červnu a červenci roku 1918 „ozdravný“ pobyt v Německém Brodě, při kterém Mazuch mohl pracovat na portrétních zakázkách i na plenérové krajinomalbě v blízkém okolí.

Výstava prezentující díla obou přátel vznikla ve spolupráci s Regionálním muzeem v Kolíně a Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod.

       Jan Čárt, Koudelova kašna, Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod         Jan Čárt, Náměstí s morovým sloupem v Havlíčkově Brodě, Regionální muzeum KolínJan Čárt, Pohled na náměstí v Havlíčkově Brodě, Muzeum Vysočiny Havlíčkův BrodJan Čárt, Portrét chlapce, Regionální muzeum KolínRudolf Mazuch, Regulace Labe, Regionální muzeum KolínR._Mazuch_Pohled_na_chrám_sv._Bartoloměje_RM_Kolín.jpgRudolf Mazuch, Trh na kolínském náměstí, Regionální muzeum KolínRudolf Mazuch, Portrét pana Košťála, Regionální muzeum KolínPohled do výstavy Budu vzpomínat na Brod - Jan Čárt a Rudolf MazuchPohled do výstavy Budu vzpomínat na Brod - Jan Čárt a Rudolf MazuchPohled do výstavy Budu vzpomínat na Brod - Jan Čárt a Rudolf MazuchPohled do výstavy Budu vzpomínat na Brod - Jan Čárt a Rudolf MazuchPohled do výstavy Budu vzpomínat na Brod - Jan Čárt a Rudolf MazuchPohled do výstavy Budu vzpomínat na Brod - Jan Čárt a Rudolf MazuchPohled do výstavy Budu vzpomínat na Brod - Jan Čárt a Rudolf Mazuch
 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK