Zvolte jazyk

Stálá expozice

STÁLÁ EXPOZICE 2022 - otevíráme 1. července 2022

S lidmi a místy na dotek

 

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě byla založena v r. 1965 v poslední etapě vzniku sítě československých regionálních krajských a okresních galerií. Ještě téhož roku získala jedinečnou specializaci na papírový materiál, konkrétně kresbu, grafiku a ilustraci s ohledem na zdejší tradici výstavní síně Východočeského nakladatelství a tehdy velmi populární festival humoru a satiry Haškova Lipnice, jehož výsledky putovaly do galerijních sbírek. Za dobu své existence se sbírkové fondy rozrostly na současný počet 10 167 sbírkových předmětů umístěných v pěti podsbírkách: Obrazy, Kresba, Grafika, Ilustrace a Plastika, přičemž nejpočetnější skupinou je se svými 5 155 předměty fond Ilustrace.
Stálou expozicí se galerie prezentuje od roku 1979 až do dnešních dnů. V posledních letech docházelo k jejímu uzavření a využití těchto prostor ve prospěch velkých tematických výstav. Krátkodobost a časté obměny naší stálé expozice ovlivňuje i nutnost ochrany sbírkových předmětů, zejména z papírového materiálu.
Původní ideou stálé expozice je prezentace reprezentativního vzorku děl předních kmenových autorů jednotlivých podsbírek. Sbírka však představuje živý organismus, který roste a rozvíjí se dle aktuální akviziční politiky galerie. Na tento fakt reaguje současná podoba stálé expozice, jež některá starší díla doplňuje výběrem z nových akvizic získaných do sbírek v průběhu posledních let.
Název současné expozice zní „S lidmi a místy na dotek“. Lidé a jejich civilizační stopy nás provázejí v jednotlivých dílech, jež sebou nesou svoji výpověď. Dotýkají se, míjejí a mizí v propadlišti času a prostoru. Konkrétní lidé, interiéry, město, kulturní krajina, to vše je součástí našeho bytí a rezonuje ve vystavených dílech jak autorů regionálních, tak i u předních českých výtvarníků. Z nově nabytých konvolutů děl do sbírek jsou vystaveny práce Oldřicha Jelínka, Mikoláše Axmanna, Eduarda Ovčáčka, Ivo Křena, Věroslava Škrabánka ml., Miloše Cvacha, Petra Poše, Pavla Piekara aj. Větší prostor zaujali letošní jubilanti z řad kmenových autorů, jež mají přímou vazbu na Havlíčkobrodsko: Jaroslav Panuška (150. výročí narození), Bohuslav Reynek (130. výročí narození) a) a Jaroslav Rössler (120. výročí narození).
Řečeno slovy renesančního umělce Leonarda da Vinci: „Vše krásné umírá s člověkem, ne však umění.“

 

pozvanka stala

 

 

 

Eduard OvčáčekJaroslav PanuškaJiří ŠerýchVenda TruhlářováMilan KošařEmil Artur Longen / PittermannJiří JohnAlois MikulkaJan HoyerJosef BártaJosef SaskaVladimír SuchýMikoláš AxmanOldřich JelínekPohledy do stálé expozice_1Pohledy do stálé expozice_2Pohledy do stálé expozice_3Pohledy do stálé expozice_4Pohledy do stálé expozice_5Pohledy do stálé expozice_6Pohledy do stálé expozice_7Pohledy do stálé expozice_8Pohledy do stálé expozice_9Slavnostní otevření stálé expozice_1Slavnostní otevření stálé expozice_2Slavnostní otevření stálé expozice_3Slavnostní otevření stálé expozice_4Slavnostní otevření stálé expozice_5Slavnostní otevření stálé expozice_6
 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram         

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek