Zvolte jazyk

Zdenka Braunerová

 

Filip T.A.K plakat k vystave

 

Zdenka Braunerová

Zdenka Braunerová (9. 4. 1858 – 23. 5. 1934)
Česká malířka, grafička a designérka
Pocházela z významné pražské měšťanské rodiny. Jejím otcem byl říšský poslanec a advokát František August Brauner, přítel Riegra a Palackého, který prosadil zákon o zrušení roboty. Její matka Augusta rozená Neumannová byla dcerou profesora pražské techniky. Právě po ní zdědila Zdenka své výtvarné nadání. Od útlého dětství se v rámci rodinného společenského salonu pohybovala mezi českými vlastenci (Náprstek, Čech, Sládek, Havlíček, Neruda, Vrchlický). Součástí Braunerovy rodiny se na krátko stala dcera Karla Havlíčka Borovského Zdeňka, jejímž poručníkem byl Brauner od roku 1863. Pro Zdenku Braunerovou se tak stala literatura a umění přirozenou součástí jejího života.

Výstava připravená ve spolupráci se Středočeským muzeem v Roztokách u Prahy přestavuje dílo malířky, grafičky a knižní výtvarnice Zdeňky Braunerové (1858–1934), která se jako jedna z mála žen dokázala na přelomu 19. a 20. století prosadit jako samostatná profesionální umělkyně. Její pestrá tvorba zahrnuje v raném období malby inspirované barbizonskou školou, jimž se věnovala především za svého pobytu ve Francii. Po návratu zpět do Čech se společně s Vilémem Mrštíkem zapojila do boje proti bourání staré Prahy, kterou zároveň zachycovala svými malbami, kresbami a grafikami. Věnovala se také ilustraci a grafické úpravě knih. Její okouzlení venkovem, především moravským Slováckem, ji přivedlo k malbě nábytku a také výzdobě skla, kterému se naučila ve sklárnách v okolí Telče. Přestože se sama cítila být bytostnou krajinářkou, naše výstava představuje průřez celou malířčinou tvorbou.

 

Výstava byla z technických důvodů otevřena bez vernisáže 12. 12. 2023

 

plakat Zdenka BZdenka BraunerováZdenka BraunerováZdenka BraunerováZdenka Braunerová – výstavaZdenka Braunerová – výstavaZdenka Braunerová – výstavaZdenka Braunerová – výstavaZdenka Braunerová – výstavaZdenka Braunerová – výstavaZdenka Braunerová – výstavaZdenka Braunerová – výstava
 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     

objevujpamatky    VW logo

33 HB web

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek

ZASÍLÁNÍ NOVINEK