EDUARD OVČÁČEK: VLNĚNÍ
1968, strukturální grafika, papír
V měsíci březnu bychom rádi vzpomenuli významného českého výtvarníka – malíře, grafika, sochaře, vizuálního básníka a vysokoškolského pedagoga – Eduarda Ovčáčka, který by v těchto dnech oslavil své devadesáté narozeniny. Jeho dílo jsme představili v našich prostorách před několika lety velkou retrospektivní výstavou, z níž jsme získali, částí darem a částí koupí, velký konvolut jeho prací na papíře od šedesátých let až po práce poslední. Jednu z těchto prací vycházející ze souboru strukturálních grafik prezentujeme i na našem díle měsíce.
Eduard Ovčáček vystudoval v letech 1957–1963 Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě s roční stáží na VŠUP v Praze. Již od konce padesátých let byl jedním z iniciátorů vzniku nezávislé bratislavské skupiny výtvarníků věnujících se informelu. Byl taktéž účastníkem neoficiálních výstav Konfrontace I–III v letech 1961–63. Zabýval se strukturální malbou a grafikou, jež ho spojila s ostatními podobně smýšlejícími výtvarníky – Alešem Veselým, Mikulášem Medkem, Vladimírem Boudníkem nebo polským výtvarníkem Marianem Boguszem. Moravští a slovenští strukturalisté se později sdružili do umělecké skupiny Parabola. Od poloviny 60. let se Ovčáček zabýval vizuální poezií a výtvarným zpracováním znaku – písma, číslic, textu, tzv. lettrismem. V této době vzniká i skupina abstraktně orientovaných výtvarníků nazvaná Klub konkrétistů, jež slavila úspěchy nejen doma, ale i v zahraničí.
Po okupaci v roce 1968 dal Ovčáček najevo svůj politický postoj a publikoval v médiích protiokupační grafický cyklus Lekce velkého A. Po tomto vystoupení a pozdějším podpisu Charty 77 byl stažen z veřejného života. Znovu se do něj zapojil až po roce 1989, kdy obnovil svou výstavní činnost. Stál též u zrodu Fakulty umění při Ostravské univerzitě, kde mnoho let vedl Atelier volné grafiky.