Zvolte jazyk

DÍLO MĚSÍCE

srpen2021

VLADIMÍR JANOUŠEKDVĚ POSTAVY
1985, lavírovaná kresba tuší, papír

  

Vladimír Janoušek (30. 1. 1922 – 8. 9. 1986)

Český sochař a malíř, který se v roce 1960 stal jedním ze zakládajících členů skupiny UB12 a v letošním roce by oslavil jubilejní 100. narozeniny.

Vladimír Janoušek prožil v mládí krušné chvíle v podobě ztráty domova po odtržení Sudet. Gymnaziální studia dokončil v Hořicích, kde rozhodnutí o jeho budoucím povolání ovlivnila zdejší kamenosochařská tradice. Umělecká studia zahájil v Brně, odkud odešel na Uměleckoprůmyslovou školu do Prahy. Studia, která přerušilo jeho totální nasazení, pak dokončil po válce v sochařském atelieru prof. Josefa Wagnera, kde byli jeho spolužáky např. budoucí manželka Věra Janoušková, Miloslav Chlupáč, Olbram Zoubek či Eva Kmentová.

Janouškovy práce byly silně ovlivněny pozdní tvorbou Otty Gutfreunda. Od prvních tradičně realizovaných prací v klasickém materiálu (reliéfech, volných plastikách, prací v architektuře) se Janoušek časem oprostil ve prospěch kovu. Hlavním motivem se mu stala figura, která prošla mnoha proměnami. Geometrizující pojetí plastik posléze přešlo v kinetické a mobilní objekty.

Nedílnou součástí jeho tvorby jsou pak malby a kresby, jež byly nejen přípravnými pracemi pro sochařské realizace, ale i samostatnými volnými variacemi na figurální témata. Jednou z ukázek této části Janouškovy tvorby je i vystavená ukázka z našich sbírek.

Po nesouhlasné reakci na vstup vojsk Varšavské smlouvy v r. 1968 nemohl Janoušek až do konce svého života volně vystavovat v Praze ani zahraničí a změny režimu se nedožil.

Dílo bylo vybráno v souvislosti s letošním 100. výročím autora a též propojením s aktuální výstavou tvorby Daisy Mrázkové, jež byla taktéž členkou skupiny UB12.

 

KONTAKT

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ
V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ
Havlíčkovo nám. 18
580 01 Havlíčkův Brod

e-mail: galerie@galeriehb.cz
            podatelna@galeriehb.cz
tel./fax.: 569 427 035

KONTAKTY NA ZAMĚSTNANCE

OTEVÍRACÍ DOBA

otevřeno denně 9–12 a 13–17 hodin kromě pondělí

kraj vysocina     rada galerii     facebook     instagram         

DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY 
Prohlášení o přístupnosti webových stránek