Jaroslav ŠERÝCH
Ilustrace k titulu I. A. Bunina: Tvé jméno je žena
1978, monotyp, tempera
(vydalo nakladatelství Odeon, Praha 1980)
Letní prezentace děl Jaroslava Šerých pokračuje v měsíci září výběrem dvou ilustrací k výše uvedenému titulu. Věčná inspirace umělců – žena – je i v dílech Jaroslava Šerých skloňována ve všech pádech a podobách.
V naší galerijní sbírce se nachází celkem 72 ks ilustrací Jaroslava Šerých z celkem osmi knižních titulů. Ilustraci se autor věnoval velmi rád a s velkou pokorou k ilustrovanému titulu a jeho obsahu. Nebyla to pro něj druhořadá umělecká činnost, ale naprosto rovnocenná se svou ostatní tvorbou uměleckou.
LÉTO JAROSLAVA ŠERÝCH
V rámci naší minivýstavy „Léto Jaroslava Šerých“ si budeme během letních měsíců připomínat díla předního českého umělce, malíře, grafika, ilustrátora a především rodáka z Havlíčkova Brodu, ak. malíře Jaroslava Šerých. V letošním roce by náš milovaný kmenový autor, umělec, který měl rád naši galerii jako svou domovskou scénu, oslavil své 95. narozeniny. A přestože již není mezi námi, prostřednictvím svých děl, jež prezentujeme v rámci stálé expozice i proměnných výstav, bude stále aktivní součástí života havlíčkobrodské galerie.
Jaroslav Šerých (27. 2. 1928 -23. 3. 2014)
Bytostný malíř, grafik a ilustrátor, rodák z Havlíčkova Brodu. V letech 1946 až 1950 studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Jablonci nad Nisou a Střední výtvarné škole v Turnově. Po tomto uměleckořemeslném základu následovala v letech 1950 – 1957 studia na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vlastimila Rady, Vladimíra Pukla a aspirantura u Vladimíra Silovského.
Záhy po absolutoriu se stal členem Spolku českých umělců grafiků Hollar. Byl taktéž členem uměleckého seskupení M 57 (1957-1969), od jehož obecných principů se jako výrazná umělecká individualita záhy odklonil ve prospěch osobitého zobrazení základních křesťanských principů. Od roku 2004 byl také členem Umělecké besedy.
Ve své tvorbě byl silně ovlivněn abstraktní tvorbou, jejímž jazykem se snažil, jako hluboce věřící, vyjádřit tradiční duchovní a náboženské hodnoty. Doménou mu byla malba, ale neméně důležitou se pro něj stala i grafika. Nejdříve v technice mědirytu, suché jehly a leptu, posléze nalezl pro svou tvorbu lépe vyhovující litografii. Záhy se stal také vyhledávaným ilustrátorem s širokým polem působnosti: od ilustrací poezie, světové prózy, pohádek až po Bibli. V 70. a 80. letech také vytvářel plastické měděné desky kombinované s technikou barevného smaltu. Kombinované techniky vrstvení barevných plastických hmot a následné malby používal i u svých pláten. Fascinován řádem světa a přírody tvořil vždy v souladu s duchem Stvořitele.
V roce 2008 mu bylo uděleno státní ocenění Medaile Za zásluhy.